XLV. Novoveský přespolák

O velikonoční neděli (17.4.) se uskutečnil odložený, XLV. Novoveský přespolák, druhý závod Velkomoravské ligy v rychlostní kanoistice, akce zařazená do celonárodního projektu ČUS Sportuj s námi. Pod hradem Buchlov se pádlovalo, šplhalo a běhalo. Celkem sportovalo 153 účastníků z Moravy a Čech, Slovenska, Ukrajiny a Běloruska.

Nejdříve se v dopoledním programu předvedlo 98 pádlujících a jeden kormidelník z 11ti klubů na tratích od 1 do 4km. Úvod obstarala posádka dračí lodi, která absolvovala kilometrovou jízdu s jednou obrátkou. Následovaly jízdy benjamínků na minikajacích (2km), kanoí (4km) a jako poslední se na čtyři okruhy vydali kajakáři a kajakářky. Nechyběly české olympijské naděje. Svým kolegům zdatně konkuroval reprezentant ve sjezdu na divoké vodě Roman Ivánek jedoucí na rychlostní lodi. Ačkoliv hodně větrné počasí dávalo aktérům zabrat, ve vodách jezera Čtverec nedobrovolně skončili jen dva závodníci. Věková skladba startujících byla pestrá, nejmladšímu sportovci bylo osm let, nejstaršímu sedmapadesát.

nejrychlejší na vodě

 • kanoista: šestnáctiletý Anthony KOCMAN (KVS Hranice)
 • kanoistka: šestnáctiletá běloruska Sofya PALASHAVETS (LS Brno)
 • kajakář: dvacetiletý odchovanec Přerova Jan MACHÁČEK (Dukla Praha)
 • kajakářka: šestnáctiletá Nikola BALCAROVÁ (Ostrožská Nová Ves)
 • minikanoista: dvanáctiletý David NERADIL (Přerov)
 • minikajakář: dvanáctiletý Erik VYMAZAL (Ostrožská Nová Ves)
 • minikajakářka: jedenáctiletá Anna ŘIHOŠKOVÁ (Kojetín)

Po poledni se na posilovací konstrukci u loděnice utkalo s chronometrem 42 šplhajících od šesti do čtyřiačtyřiceti let, nechyběly ani celé rodiny !

nejrychlejší na tyči

 • šestnáctiletý Tomáš CÍCHA 2,9s (Ostrožská Nová Ves)
 • třináctiletá Tereza STUDNIČKOVÁ 5,6s (Ostrožská Nová Ves)

Sto pět běhajících ve věku od třech do čtyřiapadesáti let zastupovalo jako obvykle různá sportovní odvětví, nechyběli ani amatérští běžci či příchozí děti.

nejrychlejší běžci a běžkyně

 • 500m s obrátkou: devítiletý fotbalista Jiří BEZDĚK 1:52,3 (FC Ostrožská Nová Ves), desetiletá kajakářka Klaudie ŠIMKOVÁ 1:52,7 (Přerov)
 • 1km s obrátkou: dvanáctiletý kajakář Erik VYMAZAL 4:01,5 (Ostrožská Nová Ves), jedenáctiletá kajakářka Julie NĚMČÁKOVÁ 4:04,6 (Přerov)
 • 2,5km okruh: čtrnáctiletý kajakář Vojtěch TISCHER 10:23,3 (Ostrožská Nová Ves), třináctiletá kajakářka Ema VYMAZALOVÁ 11:20,1 (Ostrožská Nová Ves)
Originální medaile, trofeje i věcné ceny předávala starostka obce ing. Jaroslava BEDŘICHOVÁ zastupující významného podporovatele činnosti spolku a olympionik, kajakář Petr HRUŠKA. Dalším dlouholetým podporovatelem této soutěže byl Zlínský kraj. Poděkování za ceny pro medailisty patří i Vítu JURČEKOVI & K2L cz, s.r.o. Praha, VAG Jihomoravská Armaturka Hodonín, BADGER METER, s.r.o. Brno, LINEA a.s. Nivnice, POSAD STEEL s.r.o. Valašské Meziříčí, METALŠROT a.s. Tlumačov. Stravování účastníků a dobrovolníků zajistilo pod vedením Blanky PJAJČÍKOVÉ Řeznictví a uzenářství U Kusáků, jehož majitelé nechyběli na startu.