Ve finále světového poháru

Od pátku do neděle (20.-22.5.) hostila Česká republika nabitý úvodní závod světového poháru v rychlostní kanoistice. Absolvoval jej rovněž Jiří Zalubil.

Dvaadvacetiletý odchovanec Ostrožské Nové Vsi se po loňské úspěšné sezóně s Jiřím Minaříkem, kojetínským odchovancem, vrátil do deblkanoe k dalšímu kanoistovi pocházejícímu z Kojetína, Antonínu Hrabalovi. „Jirka Minařík se bude v letošní sezóně soustředit na singla, i kvůli Evropě a Světu třiadvacítek“, zdůvodnil změnu Zalubil.

Na nové, olympijské trati pro následující hry v Paříži se pod Řípem sešla nevídaná konkurence deblkánoí, v níž moravská dvojice obsadila páté místo v B finále, celkově tedy čtrnácté. O účast ve finálových jízdách usilovalo úctyhodných 34 posádek, které byly rozřazeny do čtyř rozjížděk. Zalubila s Hrabalem dělilo v následném semifinále o postup mezi elitu 1,6 vteřiny, přičemž jako poslední se do boje o medaile v této jízdě prosadili olympijští medailisté z Tokia Sebastian Brendel – Tim Hecker, pozdější vítězové závodu na kilometru. Právě na této distanci si česká loď zajistila vítězstvím přímý postup mezi devět nejrychlejších lodí. Postupový klíč přisoudil Jiřímu Zalubilovi s Antonínem Hrabalem dráhu číslo čtyři, hned vedle Brendla s Heckrem, což se v závěrečné fázi závodu projevilo a klukům jejich snažení zhatily vlny od suverénních Němců. Cílovou linii protla jejich deblkanoe nakonec jako sedmá v pořadí.

V Račicích bylo k vidění mnoho hvězd rychlostní kanoistiky v čele s olympijskými vítězi, kanoisty Isaquiasem Queirozem dos Santosem z Brazílie a Sebastianem Brendelem z Německa, kajakáři Jean van der Westhuyzenem & Thomas Greenem tvořícími posádku australského deblkajaku, Sándorem Tótkou, maďarským sprinterem, členy německého čtyřkajaku Maxem Rendschmidtem, Tomem Liebscherem & Maxem Lemkem či kajakářkou Lisou Carrington z Nového Zálandu.

Zalubilovo počínání včetně rozhovorů bylo možné sledovat v přímých přenosech České televize. Český komentář s anglickým pohotově střídal v dějišti soutěže pětadvacetiletý kajakář Ostrožské Nové Vsi Jakub Mlčoch. Už samozřejmostí je streem akce na internetu.

Významnou sportovní akci neváhal navštívit ani trenér oddílu kanoistiky Vít Pjajčík, dění na kanále pečlivě sledovala také kanoistka Klára Studničková.

Následující víkend se uskuteční druhý světový pohár v rychlostní kanoistice v polské Poznani. I tam se představí ve stejných disciplínách, jako v Račicích, tedy na C2 500 a 1000m Jiří Zalubil společně s Antonínem Hrabalem.

výsledek finálového závodu C2 1000m

  1. Sebastian BRENDEL-Tim HECKER, Německo 3:31.15 (bronzoví na olympijských hrách v Tokiu, stříbrní z MS, mistři Evropy)
  2. Nicolae CRACIUN-Daniele SANTINI, Itálie 3:33.7 (mistři světa)
  3. Dominik NOWACKI-Lukasz WITKOWSKI, Polsko 3:35.09
  4. Craig SPENCE-Bret HIMMELMAN, Kanada 3:35.33
  5. Viktor SVYRYDIUK-Andrii ZAKHAROV, Ukrajina 3:38.03
  6. Bruno AFONSO-Marco APURA, Portugalsko 3:48.91
  7. Jiří ZALUBIL-Antonín HRABAL, ČR 3:49.53
  8. Josef HAVLÍK-Vojtěch NOVÁČEK, ČR 3:51.72
  9. Eduard STRÝČEK-Peter KIZEK, Slovensko 3:58.25