Tři nominace z Račic

Třiadvacetiletý kanoista Jiří Zalubil, odchovanec Ostrožské Nové Vsi, osmnáctiletý kajakář Ondřej Prchlík a osmnáctiletá kanoistka Klára Studničková (závodníci ONV) splnili na víkendovém nominační závodě kritéria a budou reprezentovat Českou republiku na světovém šampionátu juniorů a do 23ti let v rychlostní kanoistice, jehož dějištěm bude 8.-10.července italské Auronzo pod štíty Tre Cime ! Výsledky v Auronzu budou pak rozhodovat o účasti na evropském šampionátu v portugalském Montemoru.
 
O složení reprezentačních týmů se bojovalo v Račicích od 2. do 4.června a podívaná to byla vskutku nervy drásající. Vše začalo předsunutým, čtvrtečním závodem deblkanoí, kde se mělo rozhodnout, která posádka pojede olympijskou kvalifikaci na MS v Duisburgu. Bohužel už pár dnů před rozhodujícím klání bylo zřejmé, že kvůli zdravotní indispozici nenastoupí Zalubilův deblista Jiří Minařík. Místo něj sice zaklekl do lodi sezemický odchovanec Adam Rudolf, ale rovnocenný souboj se sjetou dvojicí olympioniků Petra a Martina Fuksových se nedal očekávat. Fuksovi jednoznačně zvítězili, nově sestavená deblkanoe Rudolf-Zalubil skončila s odstupem pěti vteřin druhá. Přesto by Jiří Zalubil měl na světovém šampionátu dospělých v Německu startovat na již neolympijské kilometrové trati právě s Adamem Rudolfem. Mistrovství světa do 23 let v Itálii pojede spolu s Jiřím Minaříkem. K druhému místu na C2 500m ještě přidal vítězství na C2 1000m, bronz na C1 500m a 6.místo na C1 200m.
 
Junioři museli v první řadě prokázat svoji výkonnost v individuálních závodech. Kajakář Ondřej Prchlík, student uherskohradišťského gymnázia skončil na trati 500m pátý, čímž si dveře k účasti na svém druhém světovém šampionátu pootevřel. Spolu s pražským Lukášem Součkem (USK) usiloval o vyjetí nominace do disciplín K2 500m a K2 1000m. Finále deblkajaků na pětistovce Ondřej s Lukášem ovládli s náskokem šesti desetinek, na dvojnásobné trati se museli smířit s druhou pozicí, když za vítěznou lodí Tejnora (USK)-Knoška (Zbraslav) zaostali pouhých 114 tisícin sekundy ! Třetí medailový úspěch zaznamenal Prchlík na dvoustovce, kde bral bronz. Vývoj nominačních jízd a časový programu světového šampionátu nakonec rozhodly, že Ondřej Prchlík se bude s Lukášem Součkem připravovat na disciplínu K2 junioři 500m a spolu s Robertem Knoškou a českou pětistovkovou jedničkou Lukášem Hrábkem (Sparta Praha) na závod juniorských čtyřkajaků na téže trati.
Kanoistka Klára Studničková měla ztíženou pozici, poněvadž svoji individuální výkonnost potřebovala prokázat především ve dvě stě metrovém sprintu, v němž se jí doposud nedařilo Jako první finále jela na singlkanoi 500m. Závod se jí ve větrných podmínkách nevydařil, skončila až pátá. Rozhodující dvoustovka přinesla Kláře neuvěřitelnou radost, neboť skončila druhá, za svojí deblistkou Kamilou Šímovou  z KVS Žamberk. Následné jednoznačné vítězství na deblkanoi na olympijské pětistovce spolu se Šímovou a posléze třetí místo z C1 1000m přineslo Studničkové vysněnou nominaci na mistrovství světa, kde pojede s Kamilou Šímovou C2 juniorky 500m a také další olympijskou disciplínu C1 200m !
Stříbrným double se v Račicích blýskl žákovský deblkajak Václav Rolenc – Jiří Uvíra, velkým překvapením bylo páté místo šestnáctiletého kajakáře Štěpána Janošky na 200m, kde se o finálovou účast ucházelo úctyhodných 78 dorostenců ! Finálová účast mu neunikla ani na deblkajaku spolu s olomouckým Uhrem (9. místo na 500m). Ve stejné věkové kategorii a disciplíně, ale na dvojnásobné trati se do bojů o medaile probojoval patnáctiletý Vojtěch Tischer spolu s frýdecko-místeckým Barabášem (8. místo na 500m). Dvě šestá místa vybojoval žák Tobiáš Dostál na deblkanoi spolu s žamberským Břízou. Další finálové účasti si připsali sedmnáctiletá juniorka Nikola Balcarová na deblkajaku spolu s žamberskou Černohousovou (6. místo K2 500m) a šestnáctiletý Lukáš Zálešák na deblkanoi spolu ze sparťanským Vašinou mezi dorostenci (6. místo na 500m a 7. na 1000m). Čtrnáctiletý Jiří Uvíra bojoval o medaile také na singlkajaku – na pětistovce byl šestý, ve sprintu sedmý.
Následující víkend budou rychlostní kanoisté Ostrožské Nové Vsi vidět v Přerově, Hradci Králové a v Černožicích nad Labem.