Stříbro, 4., 5., 8. a 15.místo na světě!

Na italské Auronzo di Cadore mívají v loděnici Ostrožské Nové Vsi vždy parádní vzpomínky a to nejen kvůli fascinujícím scenériím, do kterých je instalována závodní dráha na jezeře Santa Catarina. Nejinak tomu bude i po světovém šampionátu juniorů a do 23ti let v rychlostní kanoistice, který se konal 5.-9.července. Českou republiku na něm reprezentovala trojice Ondřej Prchlík, Klára Studničková a Jiří Zalubil.

Ondřej byl členem juniorského čtyřkajaku na 500 metrové trati, jenž nejdříve v rozjížďce bojoval o přímý postup s polskou lodí, kde skončil těsně druhý. V následujícím semifinále již dominoval, no a v pátečním finále posádka potvrdila výborné výsledky ve vyřazovacích jízdách. Nejen do loděnice v Ostrožské Nové Vsi přinesla ohromnou radost! České kvarteto juniorů protnulo cíl jako druhé a Ondřej Prchlík se spolu s Lukášem Hrábkem (Sparta Praha), Lukášem Součkem (dříve Zbraslav, nyní USK Praha), Robertem Knoškou (Zbraslav) stali vicemistry světa! Za favorizovanou maďarskou posádkou skončili s odstupem 1,5 vteřiny, třetí Poláci ztratili na české kvarteto sekundu, čtvrtí dojeli Belgičané před Švýcary, Španěly, Slováky, Srby a Ukrajinci.
Kromě čtyřkajaku nastoupili Ondřej Prchlík, osmnáctiletý student uherskohradišťského gymnázia spolu s Lukášem Součkem také do rozjížděk deblkajaků na stejné trati. Ve čtvrteční rozjížďce dojeli třetí a odpoledne se pokusili prosadit mezi nejrychlejší tři lodě prvního semifinále, což se jim podařilo! Deblkajak protnul cíl za slovenskou a polskou lodí třetí, dvě desetinky před dotírajícími Turky, což českou loď posunulo do sobotního klání o medaile. Ve velmi rychlém finále skončila české loď osmá před devátými Němci. Juniorskými mistry světa se v této disciplíně stali Maďaři před Poláky a Ukrajinci.

Spokojena se svým výsledkem při světové premiéře byla rozhodně také Klára Studničková pádlující v deblkanoi spolu s Kamilou Šímovou. Osmnáctiletá studentka obchodní akademie ve Veselí nad Moravou spolu s žamberskou Šímovou obsadily ve své rozjížďce, kde do finále postupovaly přímo tři lodě čtvrté místo. Semifinálovou jízdu kanoistky ovládly, a také ony si vyjely velké finále! Ačkoliv podle dosahovaných časů to vypadalo, že děvčata by mohla obsadit sedmou pozici, ve výsledkové listině se nejdříve česká loď objevila na šesté příčce. Po chvíli jim ale už patřilo výborné páté místo kvůli diskvalifikaci ukrajinské deblkanoe. Zlato bralo Maďarsko, stříbro Německo a bronz Kanada, čtvrté skončilo Španělsko, šesté Japonsko před Polskem a Itálií. V pátek odpoledne nastoupila Studničková ještě k rozjížďce na 200m a dojela šestá, což na postup do sobotního semifinále stačilo. Z něj si pak vybojovala účast v B finále, kde dopádlovala šestá. To v konečném pořadí znamenalo patnácté místo. Světovou juniorskou šampionkou se stala maďarská závodnice Agnes Kiss.

Po pátečním stříbru juniora Ondřeje Prchlíka v posádce čtyřkajaku na 500m i výborném pátém místě Kláry Studničkové ve finále deblkánoí juniorek na téže trati měl medaili na dosah také odchovanec Ostrožské Nové Vsi Jiří Zalubil. Do finále deblkánoí na 500m postoupila dvojice Jiří Zalubil – Jiří Minařík (odchovanec Kojetína) vítězstvím v rozjížďce. Role aspirantů na některý z cenných kovů byla nesporná. V závěrečném finiši ale několikanásobným světovým medailistům unikl bronz o sedm setin vteřiny ve prospěch Maďarů Kristofa Kollara – Davida Hodovana. Mistry světa se stali Španělé Joan Moreno – Diego Dominguez před Poláky Kacperem Sieradzanem – Adrianem Klosem.

Z nebývale úspěšného mistrovství světa juniorů a do 23ti let si čeští reprezentanti odvezli šest medailových a třiadvacet dalších finálových umístnění.

Ondřej Prchlík, Klára Studničková a také Jiří Zalubil si svými výkony na světovém šampionátu juniorů a do 23ti let zajistili nominaci na mistrovství Evropy téže kategorie v portugalském Montemor o´Velho (27.-30.7.).