Pádlování na světové i regionální úrovni

Možná nejpernější víkend, jaký v loděnici Ostrožské Nové Vsi pamatují patřil úvodním zářijovým dnům. Členové tamního oddílu závodili na světovém mistrovství v Szegédu, na přehradě Olešná ve Frýdku-Místku, na Labi o 25. Pohár Sezemic a v padesátém ročníku Černožického kilometru, další co by členové posádek dračích lodí na světovém šampionátu ICF spolu s mistrovstvím republiky v Račicích.

Mistrovství světa juniorů a do 23ti let, jenž bylo v maďarském Szegédu mimořádným sportovním zážitkem absolvovali sedmnáctiletý kajakář Ondřej Prchlík reprezentující Českou republiku jako člen juniorského čtyřkajaku a oddílový odchovanec Jiří Zalubil startující v národních barvách na deblkanoi spolu s kojetínským Antonínem Hrabalem.
Ondřej Prchlík spolu s přerovským Macháčkem, zbraslavským Kučírkem a Plhoněm z pražského USK po středeční rozjížďce na 500 metrů (31.8.), kde skončili čtvrtí za loděmi Španělska, Ukrajiny a Švýcarska odpoledne zabojovali o postup v semifinálové jízdě. Po slibně vypadajícím úvodu ani ne jeden a půl minutového klání uniklo české čtveřici finále v závěrečných metrech. Čtyřkajak ČR pokořilo jako první v pořadí belgické, posléze bronzové kvarteto, druhá skončila Ukrajina (ve finále sedmá), a o tři desetinky vteřiny třetí před českou posádkou Francouzi (ve finále devátí). Prchlík a spol následně v pátečním B finále dojeli druzí za Švýcarskem a stali se celkově jedenáctou světovou juniorskou čtveřicí kajakářů.
Deblkanoe Hrabal-Zalubil se rvala o medaili nejdříve na pětistovce, a to v pátek. Cílovou linii protla jejich loď na sedmém místě. Na mistry světa z Itálie Casadeie a Szelu ztratili dvě sekundy, stříbrní španělé byli rychlejší o 1,3 vteřiny a bronzová Čína měla k dobru 0,8 sekundy.
O den později, na kilometru, se nedávní finalisté světového šampionátu v Halifaxu o jedno místo pohoršili, excelovali domácí kanoisté Adolf-Fejes před Ukrajinou a Španělskem.
Pětidenní mistrovství světa juniorů a do 23ti let na závodní dráze Maty-ér bylo přehlídkou vynikajících výkonů, kde nechyběli ani olympijští medailisté z Tokia, ale také špičkové organizace a neuvěřitelné dominance kanoistů, kajakářů, kajakářek a kanoistek Maďarska. Ti dokázali získat 39 medailí, z toho 21 zlatých ! Cenné kovy potěšily i příznivce české rychlostní kanoistiky, a to zásluhou juniorského deblkajaku Hrábek-Niebauer (Sparta Praha), kanoisty Rudolfa (Sezemice) a třiadvacetileté kajakářky, bývalé závodnice na divoké vodě Anežky Paloudové (USK Praha).
Dějištěm světového šampionátu juniorů a do 23tilet bude v příštím roce v úžasné scenérii Dolomit italské Auronzo, ke kterému se z pozice Ostrožské Nové Vsi váže řada medailových vzpomínek včetně juniorského evropského titulu.

O putovní pohár Frýdku – Místku sváděli v sobotu, 3.září na přehradě Olešná převážně nejmladší pádlující oddílu kanoistiky TJ Ostrožská Nová Ves. Mezi medailisty se zapsali Ondřej Zalubil, Karolína Pavlíčková, Jiří Uvíra, Václav Rolenc, Tomáš Dostál, Ema Vymazalová, Alexandr Gabrhel, Tereza Galušková, Viktor Zimčík, Sabina Prchlíková, Daniel Plevák, Matěj Stolařík, Eva Zalubilová, Ema Ševelová, Matěj Ševela.

230 kilometrů západněji v Poháru Sezemic, jehož dějištěm bývají Kunětice nad Labem, výprava deseti chlapců a děvčat obsadila tentokráte celkově jedenácté místo. Šestnáctiletá kajakářka Nikola Balcarová po medailových žních na MMM Slovácká 500 zářila ziskem tří prvenství (K1 200 a 500m, K2 500m). Jedno vítězství brala třináctiletá Tereza Studničková na deblkajaku, stříbro přidala v individuelním závodě. Tři bronzové medaile připadly čtrnáctileté kanoistce Tereza Marii Jančové.

V nedělním jubilejním – padesátém Černožickém kilometru přidali medaili nejenom Nikola Balcarová a Tereza Marie Jančová, ale i kanoista Lukáš Zálešák a benjamínka Justýna Černá.

Od čtvrtka, 1.září do neděle, 4.září sbírali bývalí závodníci medaile v Račicích na mistrovství světa dračích lodí ICF jehož součástí byl také národní šampionát.

výsledky MS j&U23

videa MS j&U23

foto MS j&U23 Martina Hrábka

výsledky Pohár Sezemic

slovacky.denik.cz