Moravský šampionát

338 pádlujících z jednačtyřiceti oddílů a klubů z Moravy, Čech, Slovenska, Lotyšska, Rakouska, Bulharska a Rumunska se předvedlo během posledního srpnového víkendu předvedlo ve 201 jízdách na 200, 500 a 2000m v rámci XXXI. Mezinárodního mistrovství Moravy v rychlostní kanoistice Slovácká 500.
Páteční podvečerní úvod byl ve znamení prologu Okolo Čtverca, kdy se na hladině jezera objevilo mnoho kánoí a kajaků. O takřka třista sad medailí se začalo pádlovat v sobotu, 26. srpna na pěti set metrové trati. Singly a deblové posádky se objevovaly v devíti vybójkovaných drahách. Bouřka sice sobotní časový pořad narušila, ale odpolední program se plánovaného harmonogramu držel. Na závěr závodily čtyřkajaky a čtyřkanoe, mixy na deblkajacích a proběhlo raritní utkání sedmikánoí Česko – Slovensko. Nezapomnělo se ani na přítomné úspěšné reprezentanty z letošního evropského a světového šampionátu juniorů a do 23ti let, kterým přišli poděkovat zástupci obce – ing. Jaroslava Bedřichová a ing. Jaromír Lažek. Starostka s místostarostou nechyběli ani na večerním předávání upomínkových darů źástupcům jednotlivých oddílů, klubů, rozhodčích a organizátorů.
Neděli zahájila klání benjamínků a benjamínek (12ti letých a mladších) na dvoukilometrové trati, poté přišly na řadu dvoustovky v obdobném sledu disciplín, jako den předcházející. Speciálním vloženým závodem byl souboj mistrů; akorát místo nepřítomného Lukáše Hrábka zasedl do lodi spolu s Lukášem Součkem, Robertem Knoškou a Ondřejem Prchlíkem kajakář pražské Sparty Šimon Hruška.
Domácí vyslali na start úctyhodných 55 pádlujících, kteří skončili sice druzí, ale výběr nejlepších slovenských chlapců a děvčat do 14ti let týmové hodnocení odmítl, tudíž vítězná trofej zůstala v loděnici pořadatele, druhý skončil TTS Trenčín, třetí pak Prosport Sezemice a Kajak klub Kadaň. Spolu s ing. Jaroslavou Bedřichovou potřásl pravicí oceňovaným i doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc., vedoucí Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea.
Účastníci i přes termínovou kolizi s mistrovstvím světa a olympijskou kvalifikací v německém Duisburgu byli z pohodové atmosféry a výborné organizace opět nadšeni.
Mezinárodní mistři a mistryně Moravy v rychlostní kanoistice 2023 (dospělí):
  • 500m
singlkanoe
Suchý Matěj (SEZemice), Studničková Klára (Ostrožská Nová Ves)
deblkanoe
Suchý Matěj (SEZ) / Suchý Jaroslav (SEZ), Andrýsková Simona (ONV) / Studničková Klára (ONV)
singlkajak
Macháček Jan (DUkla Praha), Schenk Emily (WSV OTTensheim)
deblkajak
Macháček Jan (DUP) / Macháček Vojtěch (DUP), Rager Marlene (WAT Wien) / Schenk Emily (OTT)
  • 200m
singlkanoe

Suchý Jaroslav (SEZ), Studničková Klára (ONV)

deblkanoe
Suchý Matěj (SEZ) / Suchý Jaroslav (SEZ), Andrýsková Simona (ONV) / Studničková Klára (ONV)
singlkajak
Macháček Jan (DUP), Husáriková Diana (TTS Trenčín)
deblkajak
Prchlík Ondřej (ONV) / Souček Lukáš (USK Praha), Černohousová Silvie (KVS Žamberk) / Balcarová Nikola (ONV)