Mistrovství ČR v Nymburku

Na Labi před nymburskou loděnicí, která je domovem olympioniků Martina a Petra Fuksových o víkendu (16.-17.září) proběhlo mistrovství České republiky v rychlostní kanoistice na pětikilometrové trati. Parádní počasí bylo skvělou kulisou pro mnohdy dramatické okamžiky, jenž klání s hromadnými starty a obrátkami provázejí. U nejedné ze zapeklitých situací nechyběli ani chlapci a děvčata z oddílu kanoistiky TJ Ostrožská Nová Ves, jenž byl nakonec zastoupen jedenácti pádlujícími.
Mezi kanoistkami potvrdila absolutní dominanci Klára Studničková spolu s Kamilou Šímovou z KVS Žamberk, když bronzové z mistrovství Evropy juniorek a páté ze světového šampionátu téže kategorie vyhrály závod deblkánoí. K srpnovému titulu na olympijské pětistovce přidaly zlato na pěti kilometrech. Na singlkánoích skončila Klára Studničková druhá právě za svojí deblistkou. Patnáctiletá olympijská naděje Tereza Marie Jančová skončila mezi dorostenkami třetí za reprezentačními kolegyněmi Terezou Jiskrovou a Emou Wertheimerovou z Přerova.
Blízko k žákovskému mistrovskému titulu měl deblkajak Václav Rolenc-Jiří Uvíra. Chlapci na startu doslova deklasovali soupeře a postupně se jim začali vzdalovat. Bohužel na první obrátce kvůli sklouznutí na sedačce ztratila dvojice Ostrožské Nové Vsi rytmus, načež se před ně dostala liberecko-černožická dvojice Nikl – Němeček, která nakonec o jedenáct vteřin zvítězila, Rolenc s Uvírou získali tedy stříbro.
Cenný republikový kov – stříbro vybojovala také čtrnáctiletá kajakářka Tereza Studničková spolu s Lindou Sýkorovou z USK Praha na deblkajaku. Za vítězkami z pražského USK Rochovou a Fibigrovou zaostaly jen dvě vteřiny. „Pro Terezu je zisk stříbra vzhledem k nevydařené první polovině sezony obrovskou satisfakcí“, konstatuje trenér Pjajčík, který dodává: „Šampionát na dlouhé trati se nám vydařil. Ačkoliv trénujeme na jezeře, zvládli naši sportovci souboje na řece velmi dobře“.
Nepěkné vzpomínky bude mít na Nymburk desetiletý benjamínek Daniel Plevák, který se pár metrů před cílem vykoupal ze čtvrtého místa. Juniorský mistr Evropy a vicemistra světa Ondřej Prchlík dlouhé tratě v oblibě vůbec nemá a tentokráte se mezi medailisty neprosadil. V prvních kilometrech se pohyboval jak na singlkajaku, tak na deblkajaku v čelních skupinách, ale po kolizích se soupeři pozice ztratil. „Úspěch byl už jen to, že sem přijel závodit“, okomentoval jeho počínání trenér Pjajčík. „Teď jej čeká velmi náročné období. Potřebuje skloubit předmaturitní studijní povinnosti s obsáhlým tréninkovým programem. Od příští sezóny budou totiž jeho soupeři olympionici a světoví medailisté v čele s Josefem Dostálem, Danielem Havlem a Jakubem Špicarem“, uzavírá trenér Vít Pjajčík.
Ačkoliv mistrovství ČR na 5km bylo poslední celostátní soutěží, závodníci ze Slovácka plánují ještě starty na Hranické míli, Zvíkovský maraton by měl v rámci přípravy absolvovat kajakář Prchlík a vybraní členové se chystají zamířit po letech do ligurského přístavu Savona na 43. mezinárodní regatu Medaglia d’argento Presidente della Repubblica.
 
Přehled výsledků Ostrožské Nové Vsi na mistrovství ČR na 5km v Nymburce
 • mistrovský titul
Klára Studničková, C2 kanoistky spolu s Kamilou Šímovou, KVS Žamberk
 • stříbrné medaile
Klára Studničková, C1 juniorky
Václav Rolenc-Jiří Uvíra, K2 žáci
Tereza Studničková, K2 žačky spolu s Lindou Sýkorovou, USK Praha
 • bronzová medaile
Tereza Marie Jančová, C1 dorostenky
 • 4.místa
Tereza Marie Jančová, C2 kanoistky spolu se Stellou Štěpánkovou, Hradec Králové
Jiří Uvíra, K1 žáci čtrnáctiletí
 • 6.místo
Ondřej Prchlík, K2 junioři spolu s Lukášem Součkem, USK Praha
 • 7.místo
Lukáš Zálešák, C2 dorostenci spolu s Martinem Kuntem, KVS Žamberk
 • 8.místo
Tereza Studničková, K1 žačky čtrnáctileté
 • 9  .místo
Nikola Balcarová, K1 juniorky
 • 10.místa
Vojtěch Tischer, K2 dorostenci spolu s Ondřejem Barabášem, Frýdek-Místek
Václav Rolenc, K1 žáci čtrnáctiletí
 • 16.místo
Daniel Plevák, K2 benjamínci 10-11 letí 2km spolu s Dominikem Velekem, LS Brno
 • 21.místo
Ondřej Zalubil,  C1 dorostenci