Úvodní nominace a pohár mládeže

O tom, že rychlostní kanoistika není rozhodně „letní“ sport se přesvědčili účastníci prvního nominačního závodu dospělých a úvodního národního pohárového klání mládeže v Račicích (19.-21.4.). Velmi chladné počasí a k tomu silný vítr znepříjemňovaly snahu pádlujících předvádět co nejlepší výkony.
V nominačním programu dospělých se z Ostrožské Nové Vsi předvedla trojice sportovců. Jako první se při své finálové premiéře mezi dospělými uvedl juniorský mistr Evropy Ondřej Prchlík v deblkajaku spolu s pražským Lukášem Součkem, jenž se na loňském zlatu z ME rovněž podílel. Loňští junioři překvapili na olympijské pětistovce sami sebe, když projeli cílem jako čtvrtí. Za největšími adepty na olympijské hry, dvojicí Havel – Špicar (Dukla Praha) zaostali sice takřka tři vteřiny, ale na druhého Remutu s Kulichem z Dukly Praha to byly již jen necelé dvě sekundy a od třetí lodi v pořadí (Kukačka – Vorel; také Dukla) pouze vteřina. Přestože v následujících individuálních startech se Prchlíkovi již tolik nedařilo, vypadá to, že by mohl reprezentovat Českou republiku na druhém závodě světového poháru v polské Poznani (24.-26.5.) !
Na výkonech kanoistky Kláry Studničkové, loňské juniorské medailistky z kontinentálního šampionátu se větrné podmínky velmi podepsaly. Její kolegyně z VICTORIA Vysokoškolského sportovního centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Denisa Řáhová a Martina Malíková prokazovaly, že se na blížící olympijskou evropskou dokvalifikaci tvrdě připravovaly. I tak Studničková nakonec dostane šanci sbírat zkušenosti mezi dospělými, neboť byla nominována na úvodní závod světového poháru v maďarském Szegédu (10.-12.5.) !
Kanoista Jiří Zalubil se ze studijních důvodů rozhodl nastoupit pouze do speciálního třísetmetrového testu. Ani jemu větrné podmínky vůbec neseděly a cílem projel šestý, když vyhrál jeho nedávný deblový kolega Minařík před dalším z bývalých Zalubilových deblistů Hrabalem, oba odchovanci Kojetína.
„Pro většinu reprezentace, která se OH nebude účastnit, je klíčový domácí nominační závod hned týden po Szegedu (17.-19.5.), podle kterého proběhne nominace na ME, ME 23, MS 23 a bude základem i pro nominaci na MS neolympijských disciplín v Uzbekistánu,“ sdělil reprezentační šéftrenér Pavel Hottmar.
Osmnáctiletá kajakářka Nikola Balcarová se v Račicích porovnala na pětistovce s adeptkami na juniorské vrcholné soutěže v rámci pátečního programu. Z rozjížďky se jí podařilo postoupit přes semifinálovou jízdu mezi nejlepší devítku. Ve finálových startech skončila devátá a osmá.
Český pohár mládeže ve vytrvalosti na tratích 2km s intervalovými starty a na 4km s hromadnými starty vyšel nejlépe třináctiletému Alexandru Gabrhelovi z Uherského Ostrohu, jenž od letoška pádluje již na velkém kajaku. „Minulou sezónu musel ještě závodit na minikajaku, poněvadž věkově spadal do kategorie benjamínků“, upřesňuje trenér Pjajčík. „Dvě čtvrtá místa s minimálními odstupy na bronz rozhodně potěšila také Marka Mazura, v jehož tréninkové skupině se Alexandr připravuje“, dodal. Další solidní umístnění – devátou příčku zaznamenal v konkurenci 75 soupeřů šestnáctiletý dorostenec Vojtěch Tischer na singlkajaku v intervalovém závodě.
 
Tento víkend (26.4.) odjede šestice sportovců dorostenecké kategorie na Slapskou přehradu (Oboz) ke společnému desetidennímu soustředění sportovního centra mládeže a reprezentačního družstva juniorů. Skupinu benjamínků čeká Prvního máje účast na pohárovém Memoriálu Dr. Karla Popela v Praze. Pak spolu s některými žáky poměří své síly v mezinárodní konkurenci na Starém Dunaji ve Vídni (4.5.).
 
Nejlepší výsledky Ostrožské Nové Vsi z Račic:
  • 2. a 2x 3.místo Klára Studničková (C1 ženy 1000m a 200, 500m)
  • 4.místo Ondřej Prchlík (K2 muži 500m)
  • 2x 4.místo Alexandr Gabrhel (K1 mladší žáci 2 a 4 km)
  • 6.místo Jiří Zalubil (C1 muži 300m)
  • 8. a 9.místo Nikola Balcarová (K1 juniorky 500m)
  • 9.místo Vojtěch Tischer (K1 dorostenci 2km)

kompletní výsledky

slovacky.denik.cz