Multisportovní Přespolák

XLVII. Novoveský přespolák u jezera Čtverec v Ostrožské Nové Vsi, jehož program letos obohatil vrh koulí byl díky mimořádnému počasí krásnou oslavou sportu. Dopoledního programu zahájeného na hladině jako zrcadlo se zúčastnilo 123 pádlujících. Pádlovalo se nejen na kánoích, kajacích, minikánoích a minikajacích, ale i na turistické kanoi či outriggeru. Kanoisté, kajakáři, kajakářky a kanoistky jeli o body do Velkomoravské ligy, desetiletí až dvanáctiletí benjamínci a benjamínky na dvoukilometrové trati také o první body do Českého poháru. Na kilometrovém okruhu, jehož hladina byla zpočátku jako zrcadlo závodili chlapci, děvčata i dospělí ze dvanácti oddílů a klubů Moravy, Čech a Slovenska. 2000m nejrychleji zvládl na minikanoi trenčínský Oliver Gavenda, na minikajaku Tomáš Hrabal z Kadaně a Klaudie Šimková z Přerova. Čtyřkilometrová klání ovládli domácí kanoista David Janík, jeho oddílová kolegyně, kanoistka Klára Studničková, na kajacích brněnští závodníci Martin Mrva a Anna Honců. Nejrychlejšímu – kajakáři Mrvovi trval závod 19 minut a 23,7 vteřiny. Nejvíce medailových umístnění – 17 získali domácí, nejčastěji vítězili sportovci z Kojetína (6x). Nejlepším předávali medaile mistři Evropy, kanoista Jiří Zalubil a kajakář Ondřej Prchlík, nechyběla starostka obce Ing. Jaroslava Bedřichová.
Než byly odstartovány první běžecké kategorie, 83 zájemců si zasoutěžilo ve šplhu na tyči a 28 odvážlivců zkusilo vrh koulí pod odborným dohledem sportovní legendy, už 47 let držitelky světového halového rekordu, mistryně světa a bronzové z olympijských her v Montrealu Heleny Fibingerové. Světová koulařka neváhala a každému se snažila poradit, jak na to. Ve šplhu dosáhli nejrychlejšího času brněnský Cyril Slezák (3,0 s) a Eliška Hartmannová ze Žamberka (5,5 s). Vrh koulí ovládli dragon Jan Kaláč (12,60m) a kajakářka, aktuálně rovněž dragonka Kateřina Pjajčíková (7m).
Běžeckou část absolvovalo 133 účastníků Běh na 500 metrů vyhráli kojetínská kajakářka Anežka Prokešová a domácí fotbalista Radek Verbík, na kilometru dominovali kajakáři TJ ONV Magdalena Menšíková a Daniel Plevák. Ve dvouapůl kilometrovém závodě zvítězili kladenská běžkyně Šárka Somrová a kajakář Štěpán Hirsch z Kojetína a na nejdelší – 7,5km distanci bral zlato šestadvacetiletý kanoista David Janík (29:44,1), kterému dobře sekundovali otrokovický junior Ondřej Hubáček (29:58,6) a dorostenec Libor Malina z Popovic (30:57,8).

Atmosféra byla báječná, zkušený čtyřicetičlenný pořadatelský tým sklízel opět slova uznání a poděkování. Akci projektu České Unie Sportu natáčela nejen ČT, ale také regionální Televize TVS.

XLVII. Novoveský přespolák v číslech
  • 175 sportujících (dosavadní rekord 183)
  • 123 pádlujících
  • 133 běhajících
  • 83 šplhajících
  • 28 vrhajících

Nejrychlejší

• nejrychlejší kanoista: David JANÍK, Ostrožská Nová Ves (2. Radek HAVLÍK, LS Brno, 3. Jaromír NĚMEČEK, Kojetín)
  • nejrychlejší kanoistka: Klára STUDNIČKOVÁ, Ostrožská Nová Ves (2. Liliana Mattea RUSŇÁKOVÁ, 3. Dorka STISKÁLKOVÁ, obě Přerov)
  • nejrychlejší kajakář: Martin MRVA, LS Brno (2. Jan VŠETEČKA, Ostrožská Nová Ves, Tomáš CSOMA, Přerov)
  • nejrychlejší kajakářka: Anna HONCů, LS Brno (2. Veronika PŘÍKOPOVÁ, Přerov, Nikola BALCAROVÁ, Ostrožská Nová Ves)
  • nejrychlejší minikanoista: Oliver GAVENDA, TTS Trenčín
  • nejrychlejší minikajakář: Tomáš HRABAL, Kadaň
  • nejrychlejší minikajakářka: Klaudie ŠIMKOVÁ, Přerov
  • nejrychlejší šplhounka: Eliška HARTMANNOVÁ, KVS Žamberk
  • nejrychlejší šplhoun: Cyril SLEZÁK, LS BRNO
  • nejrychlejší běžec: David JANÍK, Ostrožská Nová Ves (2. Ondřej HUBÁČEK, TJ Jiskra Otrokovice, 3. Libor MALINA, TJ Popovice)
  • nejrychlejší běžkyně: Šárka SOMROVÁ, Kladno (2. Veronika PŘÍKOPOVÁ, Přerov, 3. Nikola BALCAROVÁ, Ostrožská Nová Ves)
Sportovci z pořádajícího oddílu kanoistiky TJ Ostrožská Nová Ves se probojovali na stupně vítězů 16x na vodě, 10x ve šplhu, 10x v běhu a 3x ve vrhu koulí. Nejpilnějšími sběrateli medailí z domácích byla kajakářka Tereza Studničková, která se prosadila ve všech čtyřech sportech, dále se ziskem tří medailí kanoista David Janík, kajakářka Nikola Balcarová a benjamínka Magdalena Menšíková.