Dvě medaile z mistrovství světa

Z mimořádných výsledků se může těšit Ostrožská Nová Ves, jejíž odchovanec Jiří Zalubil spolu s kojetínským Jiřím Minaříkem získali na mistrovství světa do 23ti let hned dvě medaile ! Do portugalského Montemoru odcestovala deblkanoe juniorských mistrů Evropy z roku 2018 ve velmi dobré formě. Tréninkové časy z Račic signalizovaly, že česká loď není bez šancí na dobrý výsledek. Ostatně na červnovém mistrovství Evropy chybělo moravské dvojici k bronzu na kilometru jen patnáct setinek !

Výkon z páteční rozjížďky na 1000 metrů katapultoval Zalubila s Minaříkem na pozici lodě s nejlepším časem, což sice do jisté míry naznačuje aktuální výkonnost posádky, ale na druhou stranu to může být ošidné. V bojích o medaile se totiž závodí úplně jinak. Vývoj kilometrového finále se zdál jednoznačný pro ruskou loď. Vedle jedoucí Italové Casadei-Vykhodtsev ale využili možnost svézt se na vlně rychle jedoucího deblu Petrov-Romanov a stali se mistry světa s dvouvteřinovým náskokem. Čeští kanoisté se postupně propracovali na třetí místo, které uhájili před Kanaďany. Ziskem bronzu tak navázali na rok 2018, kdy se jim rovněž podařilo skončit na světovém šampionátu v Plovdivu, ale ještě v juniorské kategorii na třetím místě.

Také na poloviční trati figurovali Jiří Zalubil a Jiří Minařík přehledu dosažených časů. Tradičně pomalejší úvod české lodi s následným stupňováním tempa v druhé polovině závodu přinesl české lodi skvělý výsledek-stříbrnou medaili, když Rusové si světový titul již sebrat nenechali. Bronzoví skončili  Němci Adam s Pickertem.

Česká republika získala v Portugalsku celkem pět medailových umístnění, přičemž o čtyři z nich se postarali tři kanoisté – devatenáctiletý Jiří Minařík z Kojetína, od dva roky starší Jiří Zalubil z Ostrožské Nové Vsi a třiadvacetiletý olympionik Petr Fuksa z Nymburka, s nímž klečel ve čtyřkánoi na téže závodní dráze v roce 2015 i David Janík, další odchovanec slovácké kanoistiky.

V portugalském Montemor-o-Velho startovala rovněž kajakářka Kateřina Pjajčíková, když tu v roce 2012 jela finále deblkajaků juniorek na kilometru.

Závodní kanál nedaleko Atlantiku se kvůli bočnímu větru netěší příliš velké oblibě. Uplynulý víkend výkony Jiřího Zalubila s Jiřím Minaříkem naštěstí neovlivnil.

výsledky

streamy